راهنمای جامع خرید چادر کوهنوردی

چادر ، یکی از تجهیزات ضروری برای کمپینگ است که با دقت در انتخاب آن می توانید یک شب مانی یا کمپ خوب را تجربه کنید
چادرها در مدلهای مختلف و توسط برندهای مختلفی عرضه می شوند و همین تنوع ممکن است انتخاب را برای شما سخت کند.


موارد زیر در خرید چادر اهمیت زیادی دارند و اگر آن ها را در نظر بگیرید می توانید انتخاب خوبی داشته باشید:

فصل
چادرهای کوهنوردی از منظر فصل مورد استفاده به دو نوع 3 فصل و 4 فصل تقسیم می شوند
چادرهای سه فصل مخصوص (بهار ، تابستان و پاییز ) معمولا دوپوش هستند. منظور از پوش همان پارچه چادر است و دو پوش یعنی دو پارچه پکیج خود دارند.
پوش اول معمولا دارای توری است و مناسب آب و هوای تابستانی و صرفا مانند یک پشه بند عمل می کند. استفاده ی تنها از این پوش در کوهستان به دلیل باد ممکن نیست.
چادرهای 4 فصل هم بیشتر مناسب زمستان و شرایط برفی هستند. این چادرها به مراتب گرانتر و سنگین تر از چادر های 3 فصل هستند پس بهتر است اگر سایر تجهیزات صعود زمستانه را ندارید از خریدن این چادر ها صرف نظر کنید.
کسانی که در همه ی فصول کوهنوردی می کنند معمولا دو چادر دارند یکی برای زمستان و دیگری برای سایر فصول و شرایط بدون برف.

وزن
زمانی که میخواهید چادری را به منظور کوهنوردی و کوهپیمایی استفاده کنید وزن آن یک فاکتور مهم به شمار می رود. شرکت های تولید کننده چادر عموما گروهی از چادرهایشان را به عنوان چادرهای فوق سبک (Ultralight) دسته بندی می کنند ، این دسته از چادرها برای کسانی که قصد حمل چادر با کوله پشتی را دارند مناسب ترین انتخاب هستند به شرطی که بتوانید تفاوت قیمت آن با چادرهای معمولی را بپردازید.
حجم
چادر کوهنوردی باید حجم پکیج کمی داشته باشد. ممکن است چادری با وزن کم حجم کمی نداشته باشد پس حجم بسته بندی را مستقل از وزن بررسی کنید تا بتوانید به راحتی چادر را به بندهای کوله متصل و آن را حمل کنید
ظرفیت
هرچه چادرتان بزرگ تر باشد حمل آن به مراتب سخت تر و مقاومتش در برابر باد کمتر خواهد بود. معمولا چادرهای یک الی دو نفر برای کوهنوردی پیشنهاد می شوند زیرا وزن و حجم کمی دارند. چادر های سه یا چهار نفره هم به علت وزن زیاد گاهی اوقات بین افراد گروه هنگام حمل تقسیم می شوند.
در ضمن برای ظرفیت چادر استاندارد خاصی وجود ندارد یعنی ممکن است چادری که شرکتی آن را دو نفره معرفی می کند شرکت دیگری همان ابعاد چادر را یک نفره معرفی کند ، پس در هنگام خرید به ابعاد چادر هم علاوه بر ظرفیتی که روی آن نوشته توجه کنید.
ارتفاع
هرچه ارتفاع چادر کمتر باشد مقاومت آن در برابر باد بیشتر است. پس هنگام خرید چادر کوهنوردی پارامتر ارتفاع چادر را هم بررسی کنید. شاید ارتفاع بیشتر راحتی بیشتری برای شما در هنگام استقرار ایجاد کند اما هنگام وزش باد های شدید شما را به دردسر خواهد انداخت و احتمال شکستن تیرک های چادر بیشتر خواهد بود.
مقاومت در برابر آب
برای آنکه چادر مقاومت بیشتری در برابر آب داشته باشد شرکت های مختلف تمهیداتی را می اندیشند که علی رغم مقاومت بیشتر در برابر آب وزن چادر افزایش چندانی نداشته باشد.
مقاومت چادر در برابر آب را معمولا با واحد میلی متر و در دو بخش مقاومت کف در برابر آب و مقاومت رویه در برابر آب ، در اطلاعات چادر درج می کنند. طبیعی است که هرچه این اعداد بزرگتر باشند مقاومت چادر در برابر آب بیشتر است.
استفاده از نایلون یا پارچه های پلی استر با تراکم بالا در رویه چادر ، آب بندی محل دوخت با چسب های سیلیکونی ، استفاده از روکش پلی اورتان ، برخی از اقدامات شرکت های تولید کننده به منظور مهار ورود آب به داخل چادر است.
تیرک های چادر
چادرهای کوهنوردی موجود در بازار به چادر های عصایی معروف هستند زیرا تیرک های آن ها مانند عصای نابینایان جمع می شود
این تیرک ها در دو جنس آلومینیوم و فایبرگلاس ارائه می شود. تیرک آلومینیومی سبک تر و مقاوم تر است و چادر با تیرک آلومینیومی انتخاب بهتری برای کوهنوردی محسوب می شود. تیرک های فایبرگلاس سنگین تر هستند و مقاومت کمتری دارند اما ارزان تر بودن آن ها نسبت به تیرک های آلومینیومی باعث شده تا در چادرهای ارزان قیمت به کار بروند.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *